Waldemar Preussner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Waldemar Preussner
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1958
Korfantów

Zawód, zajęcie

ekonomista

Miejsce zamieszkania

Niemcy

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet w Bielefeld

Stanowisko

przewodniczący Rady Nadzorczej PCC SE

Waldemar Preussner (ur. 8 grudnia 1958 w Korfantowie) – polski przedsiębiorca zamieszkały w Niemczech, założyciel i właściciel holdingu PCC SE.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędził na Opolszczyźnie w środowisku dwujęzycznym polsko-niemieckim. W 1976 roku wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec korzystając z prawa do uzyskania tam obywatelstwa (z powodu pochodzenia rodziców[1]). W 1984 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Bielefeld[2].

W latach 1984-1993 był zastępcą kierownika działu zaopatrzenia w koncernie chemicznym Rütgers[3]. Zajmował się tam handlem z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął własną działalność gospodarczą. Przez pierwszych kilka lat jego partnerem biznesowym był Jarosław Pawluk.

W 1993 roku Waldemar Preussner stworzył spółkę Petro Carbo Chem, znaną pod nazwą PCC, a działającą w branżach karbochemicznej i petrochemicznej. Początkowo firma zajmowała się pośrednictwem w handlu między wschodem i zachodem Europy. W latach 90. XX wieku uczestniczyła w prywatyzacji kilku dużych zakładów przemysłowych w Polsce i dała początek koncernowi chemicznemu PCC AG.

Na przełomie XX i XXI wieku Waldemar Preussner uczestniczył w prywatyzacji i restrukturyzacji kilkunastu spółek transportowych w Polsce. Zostały one zrzeszone w grupie kapitałowej PCC Logistics, a trzonem ich funkcjonowania był kolejowy przewoźnik towarowy PCC Rail. W 2009 roku holding ten został sprzedany kolejom niemieckim Deutsche Bahn[4].

Od 2007 roku Waldemar Preussner stoi na czele międzynarodowego holdingu PCC SE z siedzibą zarządu w Duisburgu. Grupa działa w branżach chemicznej, energetycznej i logistycznej. Posiada spółki zależne i przedstawicielstwa na terenie: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Ghany, Islandii, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ukrainy, Tanzanii i Turcji[5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 2009 - Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza za szczególne zasługi w rozwoju polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Allein mit Anleihen zum Erfolg, handelsblatt.com (niem.)
  2. Waldemar Preussner. oltchim.ro. [dostęp 2014-09-17]. (rum.).
  3. Waldemar Preussner. pcc-exol.eu. [dostęp 2014-09-17].
  4. Agnieszka Stefańska: Deutsche Bahn przejmuje polskie PCC Rail. rp.pl, 31-01-2009. [dostęp 2014-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (pol.).
  5. PCC SE. [dostęp 2014-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (niem.).
  6. Waldemar Preussner - Członek Rady Nadzorczej - PCCInvestor.pl